Regulamin stołówki szkolnej
Podstawa prawna:
art. 106 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737)
§ 1 Postanowienia ogólne
1. Stołówka jest miejscem spożywania posiłków przygotowanych przez pracowników kuchni szkolnej dla osób uprawnionych do korzystania z niej.
2. Posiłki wydawane są w czasie trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych podczas dwóch przerw obiadowych, a w przypadku zgłoszonych wcześniej wyjazdów na wycieczki, wyjść do kina, itp. obiad wydaje się w godzinach ustalonych z wychowawcą klasy.
3. Postanowienia niniejszego regulaminu, aktualny jadłospis i ogłoszenia dotyczące stołówki szkolnej wywieszone są na tablicy informacyjnej stołówki szkolnej oraz na tablicy ogłoszeń przy szatni szkolnej.
§ 2 Uprawnienia do korzystania ze stołówki
Do korzystania z posiłków w stołówce szkolnej uprawnieni są:
1) uczniowie szkoły wnoszący opłaty indywidualne,
2) uczniowie szkoły, których dożywianie jest finansowane na podstawie decyzji, przez MOPS
3) pracownicy zatrudnieni w kuchni i stołówce szkolnej,
4) nauczyciele wnoszący opłaty indywidualne za zgodą dyrektora szkoły.
§ 3 Ustalanie wysokości opłat za posiłki
1. Ustalone wysokości opłat za posiłki w stołówce szkolnej:
1) opłata za jeden posiłek dla ucznia – 6 zł,
2) opłata za jeden posiłek dla innych osób – 9 zł.
2. Wysokość opłaty za posiłki w stołówce szkolnej określa dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
3. Opłaty za korzystanie przez ucznia z posiłków w stołówce szkolnej ustalane są w wysokości kosztów produktów wykorzystanych do przygotowania posiłku.
4. Inne osoby, korzystające z posiłków w stołówce szkolnej za zgodą dyrektora szkoły, ponoszą pełne koszty, uwzględniające koszty wykorzystanych produktów oraz koszty utrzymania stołówki szkolnej, w tym koszty wynagrodzeń i pochodnych pracowników zatrudnionych w stołówce szkolnej.
5. W sytuacjach wzrostu kosztu w trakcie roku szkolnego dopuszcza się możliwość zmiany odpłatności, po poinformowaniu korzystających ze stołówki z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.
§ 4 Wnoszenie opłat za posiłki
1. Opłata za obiady dokonywana jest w formie przelewu na konto bankowe nr 57 1030 1104 0000 0000 9314 7001.
Tytuł wpłaty powinien zawierać: imię i nazwisko ucznia, klasę do której uczęszcza uczeń oraz miesiąc, za który jest dokonana wpłata.
2. Opłatę wnosi się do 10 dnia każdego miesiąca, za który opłata jest wnoszona.
3. Niedokonanie wpłaty powoduje wstrzymanie wydawania obiadów.
§ 5 Zwolnienie z opłat za posiłki
1. Dyrektor szkoły, na podstawie decyzji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie zwalnia rodziców/opiekunów prawnych ucznia z całości lub z części opłat za korzystanie z posiłków.
§ 6 Zwroty za niewykorzystane obiady
1. Nieobecność ucznia lub innej osoby korzystającej ze stołówki szkolnej należy zgłosić, osobiście lub telefonicznie jeden dzień wcześniej, a najpóźniej w dniu nieobecności do godziny 9.00 pod numerem telefonu (34) 324 62 24.
2. W takiej sytuacji opłata uiszczona za niewykorzystane posiłki w danym miesiącu zostanie zwrócona w postaci pomniejszenia o jej wysokość opłaty za posiłki w kolejnym miesiącu.
3. W pierwszym dniu zgłoszenia nieobecności ucznia nie dokonuje się zwrotu należności za niewykorzystany posiłek, a nadwyżki wydawane są w postaci dokładek dla uczniów korzystających ze stołówki.
4. Rozliczenia i zwrotu opłat za niewykorzystane posiłki w miesiącu czerwcu dokonuje się najpóźniej do 30 czerwca danego roku.
5. W przypadku nadpłaty za obiady (po zgłoszeniu nieobecności ucznia lub rezygnacji z obiadów np. zmiany szkoły przez ucznia) Rodzic/Prawny Opiekun, zobowiązany jest podpisać oświadczenie o rezygnacji z obiadów i zwrocie nadpłaty (niewykorzystanej kwoty).
§ 7 Zasady zachowania na stołówce
1. Osobom, które nie korzystają ze stołówki szkolnej, zakazuje się wchodzenia do niej.
2. Uczeń zobowiązany jest przed posiłkiem umyć ręce i przestrzegać regulaminu stołówki dotyczącego przepisów BHP.
3. W stołówce obowiązuje cisza.
4. Podczas spożywania posiłków obowiązują zasady kulturalnego zachowania.
5. Naczynia po spożyciu posiłku powinny być odstawione w wyznaczonym miejscu.
6. Za szkody spowodowane w stołówce odpowiada uczeń, a finansowo jego rodzice.
7. W przypadku nierespektowania wyżej wymienionych zasad zachowania poinformowany zostanie wychowawca klasy i za jego pośrednictwem rodzice ucznia.
8. Za rażące naruszenie regulaminu stołówki uczeń może zostać skreślony z listy korzystających z obiadów w stołówce szkolnej.
§ 8 Postanowienia końcowe
1. O wszystkich sprawach związanych z organizacją pracy stołówki decyduje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 im. Gabriela Narutowicza w Częstochowie.
2. Wszelkich zmian w niniejszym regulaminie dokonuje dyrektor w postaci pisemnego aneksu.
3. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2025 roku.
§ 9 Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych w Szkole Podstawowej nr 22 im. Gabriela Narutowicza w Częstochowie
Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gabriela Narutowicza w Częstochowie z siedzibą przy ul. Żabia 1, 42-200 Częstochowa w świetle przepisów prawa (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, tzw. "RODO") jest Administratorem Państwa danych osobowych.
Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych jest możliwy pod adresem e-mail: iodjs@sod.edu.pl lub nr telefonu: 34 362 51 05 wew. 107. Pozyskane dane osobowe Rodziców/Prawnych Opiekunów/Uczniów/Nauczycieli będą przetwarzane w celu korzystania z wyżywienia w stołówce szkolnej Szkoły Podstawowej nr 22 im. Gabriela Narutowicza w Częstochowie na podstawie wyrażonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a RODO).
Rodzicowi/Prawnemu Opiekunowi, których dane dotyczą przysługuje prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Dane osobowe Rodziców/Prawnych Opiekunów/Uczniów/Nauczycieli będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji wcześniej określonych celów, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa. Rodzicowi/Prawnemu Opiekunowi, których dane dotyczą przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych i danych osobowych Ucznia, żądania ich sprostowania lub usunięcia. Wniesienie żądania usunięcia danych jest równoznaczne z rezygnacją korzystania przez Ucznia z wyżywienia w stołówce szkolnej. Ponadto przysługuje jej prawo do żądania ograniczenia przetwarzania w przypadkach określonych w art. 18 RODO. Rodzicowi/Prawnemu Opiekunowi, którego dane dotyczą, przysługuje prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na niezgodne z prawem przetwarzanie jego danych osobowych. Organ ten będzie właściwy do rozpatrzenia skargi z tym, że prawo wniesienia skargi dotyczy wyłącznie zgodności z prawem przetwarzania danych osobowych, nie dotyczy korzystania i opłacania wyżywienia w stołówce szkolnej Szkoły Podstawowej nr 22 im. Gabriela Narutowicza w Częstochowie.
Podanie danych zawartych w Deklaracji nie jest obowiązkowe, jednak jest warunkiem umożliwiającym korzystanie i opłacanie wyżywienia w stołówce szkolnej Szkoły Podstawowej nr 22 im. Gabriela Narutowicza w Częstochowie.