Szkoła Podstawowa nr 22 im. Gabriela Narutowicza

Stanisław Rumianek

Stanisław Rumianek -

nauczyciel, kierownik szkoły,  społecznik, żołnierz, patriota, częstochowianin z wyboru

 

Stanisław Rumianek urodzony 10 maja 1899 roku w Podzamczu, pow. garwoliński. Jego rodzinny dom sprzyjał rozwojowi intelektualnemu i kulturowemu, ponieważ rodzice  - Paweł i Franciszka z Niewczasów - stawiali na gruntowne wykształcenie swoich dzieci.

W młodości walczył o niepodległość Rzeczypospolitej służąc w VI Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. Należał także do Polskiej Organizacji Wojskowej. Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej został odznaczony Medalem Niepodległości. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego rozpoczął działalność zawodową w Szkole Podstawowej w Rypinie, w województwie włocławskim. W roku 1930 ukończył Państwowy Instytut Pedagogiczny w Warszawie na kierunku biologia. Dnia 1 września 1931 roku, pełniąc służbę w Batalionie Podchorążych Rezerwy w Śremie, uzyskał stopień podporucznika z przydziałem do 27 Pułku Piechoty w Częstochowie, gdzie powołany został na kierownika szkolenia podoficerów.

W 1933 roku Stanisław Rumianek kandydował na stanowisko kierownika Szkoły Powszechnej w Częstochowie (aktualnie Szkoły Podstawowej nr 22 w Częstochowie), by  1 września tego roku objąć to stanowisko. Nie poprzestał na kształceniu dzieci i młodzieży w szkole oraz żołnierzy w 27 Pułku Piechoty, lecz pracował społecznie. Działał w komisji upiększania miasta w Radzie Miejskiej, z jego inicjatywy m. in. obsadzono III Aleję Najświętszej Maryi Panny topolami piramidalnymi. Ponadto teren wokół Szkoły Powszechnej przeznaczono na cele rekreacyjne, wyznaczono alejki, dokonano nasadzeń drzew i krzewów. Jako kierownik szkoły, Stanisław Rumianek dbał o wykształcenie i wychowanie młodych ludzi, aby w przyszłości mogli zapewnić sobie i swojej rodzinie godne warunki do życia. Obok zajęć teoretycznych, kształcących wiedzę z różnych dziedzin nauki, wprowadzono zajęcia praktyczne np.: naukę gospodarstwa domowego. Dzięki staraniom kierownika szkoły uczniowie mieli zapewnione podstawowe potrzeby życiowe, a także byli wyposażani w niezbędne elementy garderoby. W latach, w których kierownikiem placówki był Stanisław Rumianek, szkoła doposażona była w różnorodne pomoce naukowe oraz sprzęt sportowy. Ciekawym projektem realizowanym przez grono pedagogiczne pod kierownictwem Stanisława Rumianka była Akcja Kulturalno-Oświatowa. W ramach tej inicjatywy organizowano prelekcje dla dorosłych mieszkańców dzielnicy Zawodzie. W Szkole Powszechnej kierowanej przez Stanisława Rumianka uczniów kształcono na patriotów, pielęgnowano szacunek do symboli narodowych, dbano o ceremoniał i zachowanie tradycji. Jesienią 1934 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - uroczyste poświęcenie sztandaru szkoły. W ramach uroczystości społeczność szkolna przemaszerowała ulicami Częstochowy prezentując sztandar. Za sprawą działań kierownika Rumianka w 1939 roku uczniowie szkoły wzięli udział w wycieczce do Gdyni, nie tylko po to, by zwiedzić miasto, ale także po to, aby zamanifestować: ,,Pomorze jest nasze”.

Stanisław Rumianek był nie tylko wielkim patriotą, ale również społecznikiem działającym na rzecz miasta i jego mieszkańców. Jego działalność została przerwana przez wybuch II wojny światowej, agresję III Rzeszy i ZSRR na Polskę. Stanisław Rumianek został zmobilizowany w 1939 roku, dostał się do niewoli sowieckiej i stał się jedną z ofiar zbrodni katyńskiej. Na rozkaz NKWD dnia 16 kwietnia 1941 roku Stanisław Rumianek został pozbawiony życia strzałem w tył głowy.

Postać przedwojennego kierownika została upamiętniona w 1998 roku poprzez wmurowanie tablicy pamiątkowej w Szkole Podstawowej nr 22 w Częstochowie. Na Placu Katyńskim w Częstochowie znajduje się również Dąb Pamięci wraz z tablicą poświęconą Stanisławowi Rumiankowi.

 

Bibliografia:

  1. A. Burzyńska, Stanisław Rumianek – częstochowianin z wyboru [w:] Częstochowscy nauczyciele w służbie historii, red. R. Piotrowski, R. Stefaniak, Częstochowa 2021
  2. https://www.ogrodywspomnien.pl, Stanisław Rumianek, Katyń, Uczestnicy kampanii wrześniowej
  3. https://katyn.ipn.gov.pl, Podporucznik rezerwy Stanisław Rumianek
  4. https://gazetacz.com.pl, Szymańska B., Żywym słowem - z katyńskiego pisaku