Młodzieżowa Akademia Życia

W miesiącach od października do grudnia 2022 r. realizowany był w naszej szkole projekt Młodzieżowej Akademii Życia. Wszystkie zaplanowane działania związane z projektem miały na celu przygotowanie uczniów do dokonywania trafnych wyborów w życiu, ukazywanie i kształtowanie pozytywnych obyczajów, wzorców zachowań, promowanie i naukę postaw asertywnych w sytuacjach zagrożeń, zapobieganie różnym formom przemocy i agresji a zwłaszcza cyberprzemocy. Działania obejmowały  m.in. : zajęcia sportowe z uwzględnieniem treningu rugby dla uczniów i rozegraniem turnieju z wręczeniem nagród dla zwycięskich drużyn. Zrealizowano zajęcia integracyjne taneczne „Jerusalema” z udziałem uczniów klas 1-8 , nauczycieli i rodziców. Uczniowie wzięli udział w rajdzie przez przełom Warty z zabawami sportowymi. Odbyły się zajęcia warsztatowe rękodzieła: kulinarne (lepienia pierogów), wykonywania ozdób świątecznych i choinkowych, dekorowania filiżanek i talerzyków, warsztaty malarskie – malowania na tkaninie, fotograficzne. Z działań związanych z bezpieczeństwem i profilaktyką, w szkole został zorganizowany Dzień Profilaktyki pod hasłem „Dokonuję trafnych wyborów”, podczas którego odbyły się warsztaty profilaktyczne, prelekcje, pokazy z udziałem funkcjonariuszy Straży Pożarnej , Policji, specjalistów Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, terapeutów od spraw uzależnień, pedagogów. Tematyka poruszana podczas Dnia Profilaktyki to m.in. profilaktyka uzależnień, zajęcia z asertywności, bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa w górach i nad wodą, odpowiedzialności karnej nieletnich, cyberprzemocy. Uczniowie mogli obejrzeć prezentowany sprzęt strażacki oraz radiowóz policyjny. Uczniowie brali również udział w konkursach plastycznych związanych z tematyką zdrowego odżywiania „Zdrowie na talerzu”, z których wyłoniono zwycięzców. . W ramach działań profilaktycznych odbyły się również warsztaty dla uczniów klas 1-3 „Bajki, które uczą”.

Autor: Anetta Tkacz Zagórska