Program profilaktyczny "Smak życia, czyli debata o dopalaczach" - rok szkolny 2022/2023

„Smak życia, czyli debata o dopalaczach” to program profilaktyczny autorstwa Krzysztofa Wojcieszka, który został przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Jest to instrument profilaktyki uniwersalnej bazujący na metodach aktywizujących, adresowany do młodzieży szkolnej w wieku 15-18 lat.

Celem programu jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami. Ponadto celem jest również zwiększenie ostrożności w odniesieniu do innych substancji psychoaktywnych i zachowań ryzykownych.

W  tym roku szkolnym program był realizowany w klasie VII i VIII. Uczniowie poznali jak zgubny wpływ na życie człowieka mają substancje psychoaktywne. Uczniowie wykonywali plakaty profilaktyczne z przekazem profilaktycznym, utrwalające zachowania asertywne.  Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę spostrzeżeń czy pomysłów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się zachowań  asertywnych w zakresie uzależnień.

Autor: Anetta Tkacz Zagórska