Konferencja podsumowująca II edycję projektu Napoleońska Częstochowa

Siódmy czerwca 2023 roku był w Częstochowie kolejnym dniem pod znakiem Napoleona. W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy miała miejsce konferencja podsumowująca II edycje projektu Napoleońska Częstochowa. Celem projektu było uwypuklenie znaczenia epoki napoleońskiej dla historii Polski, ale też w szczególności dla naszego regionu i miasta. Poprzez przypomnienie ważnych epizodów, postaci i miejsc związanych z epoką Księstwa Warszawskiego częstochowscy uczniowie i nauczyciele mogli zanurzyć się w nurt zdarzeń sprzed ponad dwustu lat.

Konferencję rozpoczął występ zespołu uczniowskiego „Kuferek”  ze szkoły podstawowej nr 48 w Częstochowie. Wprowadził on  znakomicie wszystkich zgromadzonych w klimat czasów napoleońskich i jednocześnie powstania styczniowego, podczas którego działa się akcja przedstawienia.

Po występie głos zabrał pan Rafał Piotrowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, podkreślając znaczenie naszego miasta i regionu w tamtych burzliwych czasach. Szczególnie oczekiwanym punktem konferencji było wręczanie nagród laureatom konkursów: plastycznego, którego bohaterem był książę Józef Poniatowski, oraz multimedialnego, pod hasłem patronów ulic Częstochowy związanych z epoką powstań narodowych XIX wieku. Nagrody wręczał Naczelnik Rafał Piotrowski wspierany przez dyrektorów szkół współorganizujących projekt.

Istotnym elementem uroczystości było wystąpienie profesora Macieja Trąbskiego, pracownika Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Tematem wykładu była Częstochowa jako wojenna stolica Księstwa Warszawskiego.

Na koniec wręczono podziękowania nauczycielom, pod których kierunkiem laureaci wykonali swoje prace. Dyrektorzy szkół organizujących projekt pod skrzydłami Urzędu Miasta otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz z bikornami, kapeluszami szczególnie kojarzącymi się z epoką napoleońską.

Organizatorem konferencji był Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych, Szkoła  Podstawowa nr 22, Szkoła Podstawowa nr 48 oraz Zespół Szkół Samochodowych.